Microsoft predstavio kontroverzni Recall koji automatski snima aktivne prozore u intervalima

Microsoft je jučer, nakon više odgoda, počeo s distribucijom svoje nove značajke Recall koja postaje dostupna Windows Insiderima u Dev kanalu, posebice za računala s procesorima Snapdragon.

Konačno lansiranje Recalla uslijedilo je nakon nekoliko odgoda tijekom lipnja i proteklih mjeseci, unatoč Microsoftovoj ranijoj najavi da će Recall biti dostupan insiderima početkom listopada. Tvrtka je također najavila da će u skoroj budućnosti proširiti podršku na računala s AMD i Intel Copilot+ procesorima.

Nepromišljena implementacija

Recall, o kojem se dosta pisalo, prvi je put predstavljen u svibnju ove godine. Ideja je da automatski bilježi snimke aktivnih prozora u redovitim intervalima, analizirajući ih pomoću Neural Processing Unit (NPU) i modela umjetne inteligencije koji je instaliran na samom uređaju. Svi prikupljeni podaci pohranjuju se u SQLite bazu podataka, omogućujući korisnicima da kasnije pretražuju snimke koristeći prirodni jezik.

Realizacija te ideje nije bila do kraja niti promišljena niti izvedena pa su stručnjaci za kibernetičku sigurnost i zagovornici privatnosti izrazili zabrinutost oko mogućih sigurnosnih rizika.

Naknadni popravci

Microsoft je naknadno implementirao neke zaštitne mjere, na primjer, izričit pristanak korisnika i potvrdu identiteta putem Windows Hello sustava. Microsoft tvrdi da se svi podaci obrađuju lokalno, bez slanja u oblak, dok sustav automatski filtrira osjetljive informacije poput brojeva kreditnih kartica, lozinki i osobnih identifikacijskih brojeva.

Korisnici mogu upravljati pohranom podataka, brisati snimke zaslona te odabrati koje aplikacije i web stranice žele isključiti iz praćenja. Microsoft je također uveo novu funkcionalnost “Click to Do” koja omogućuje izvršavanje akcija temeljenih na umjetnoj inteligenciji izravno iz Recall sučelja.

Posebno se naglašava važnost sigurnosti korisničkih podataka pa sve snimke ostaju isključivo na korisnikovom računalu, bez mogućnosti pristupa od strane Microsofta ili trećih strana. Šifrirani podaci zaštićeni su biometrijskom verifikacijom ili PIN-om, a tvrtka najavljuje da će buduće nadogradnje uključivati mogućnost sigurnosnog kopiranja enkripcijskih ključeva. Za poslovne korisnike, Microsoft je odlučio da će Recall biti automatski isključen na enterprise uređajima, ostavljajući IT administratorima mogućnost da omoguće ovu značajku zaposlenicima koji je žele koristiti.

Čemu uopće Recall?

Nova Microsoftova značajka Recall ukazuje na ozbiljne nedostatke u razumijevanju korisničkih potreba i prioriteta tvrtke. Zabrinjava što ova značajka predstavlja neučinkovitu raspodjelu razvojnih resursa jer korisnici Windowsa upozoravaju na probleme koji zahtijevaju veću pozornost. File Explorer ostaje zastarijeli i nezgrapan, sučelje postavki i dalje predstavlja labirint zbunjujućih opcija, a operativnom sustavu nedostaje dosljedan dizajnerski jezik.

Vrijeme predstavljanja ove značajke dodatno naglašava nesklad između Microsofta i potreba korisnika. U trenutku kad korisnici Windowsa traže bolju stabilnost, unaprijeđenu podršku za dodirne zaslone i jednostavnije korisničko iskustvo, Microsoft se fokusira na razvoj značajke koja ne odgovara prioritetima korisnika.

Windows ne treba dodatne površinske značajke već temeljitu obnovu svoje osnovne funkcionalnosti. Korisnicima bi više koristila poboljšanja sigurnosti sustava, optimizacija performansi i konzistentnost sučelja. Iako ova poboljšanja možda nisu marketinški atraktivna, ona su ključna za održavanje pozicije i popularnost Windowsa među operativnim sustavima.

Izvor: Bug.hr