Uhićen je nakon što je sa svojim privatnim zrakoplovom doletio iz Azerbajdžan na pariški aerodrom.
U Francuskoj je uhićen Pavel Durov, osnivač popularne komunikacijske aplikacije Telegram, koju koriste i mnogi Hrvati. Uhićen je nakon što je njegov privatni zrakoplov koji je poletio iz Azerbajdžana sletio na pariški aerodrom Bourget, usprkos činjenici što je u toj zemlji protiv njega izdan nalog za uhićenje. Telegram je iznimno popularna aplikacija čiji se broj korisnika bliži jednoj milijardi, dok je sam Durov zahvaljujući ponajviše toj platformi stekao bogatstvo koje se procjenjuje na više od 15 milijardi dolara.
Prema medijskim natpisima, Durov je suočen s teškim optužbama zbog kojih mu prijeti višegodišnja zatvorska kazna, a one su vezane uz nedostatak moderiranja sadržaja na Telegramu. Upravo zbog te činjenice, da gotovo da i nema kontrole na toj komunikacijskoj aplikaciji, francuske vlasti tvrde kako je postala omiljeni alat kriminalaca koji je svakodnevno koriste u svojim aktivnostima - od krijumčarenja droge, pranja novca, terorizma pa do zločina protiv djece.
#FreeDurov
Durov, koji je rođen u Rusiji, dio svog djetinjstva proveo je u Italiji, gdje je radio njegov otac, a tijekom studentskih dana u Sankt Peterburgu s prijateljima je pokrenuo VKontakte, društvenu mrežu koja je naknadno prozvana ruskom verzijom Facebooka. Zbog neslaganja s vlastima naknadno je morao napustiti Rusiju te je pokrenuo Telegram, koji je brzo postao popularan, pogotovo u Europi, uključujući i u Rusiji. Na ideju o šifriranoj aplikaciji došao je upravo dok je bio pod pritiskom u Rusiji te je tada htio pronaći način na koji može komunicirati bez straha od prisluškivanja i praćenja. Radije bih bio slobodan, nego primao naredbe od drugih, objasnio je jednom zašto je odlučio napustiti Rusiju, no čini se da je pred njim tek sada borba za slobodu.
Upravo putem ovog kanala Rusi imaju pristup necenzuriranim vijestima, ali koriste ga i brojni ruski vojni i nacionalistički mikroblogeri koji objavljuju vijesti o rusko-ukrajinskom ratu. Zanimljivo, ovom se platformom za komunikaciju služe i ruske vojne snage, što bi se moglo pokazati itekako problematičnim ako obavještajci sa zapada dobiju pristup toj platformi. Naime, kako je upozorio Rob Lee iz Istraživačkog instituta za vanjsku politiku, u tom bi slučaju mogli pristupiti osjetljivim podacima o ruskoj vojsci.
Uhićenje Durova kritizirale su desničarske skupine i kriptoinfluenceri na društvenim mrežama jer smatraju da je to udar na slobodu izražavanja te se pribojavaju kako bi sljedeći korak mogao biti napad na decentralizirane financije i kripto. Uz pozive na “digitalni ustanak”, objave vezane uz uhićenje popraćene su hashtagom #FreeDurov.
Kako naglašavaju na Ars Tehnici, njegovo uhićenje moglo bi dodatno pojačati debate i u SAD-u oko toga koliko bi online servisi i platforme trebale surađivati s vlastima. Dok iz FBI-a godinama upozoravaju kako zbog end-to-end enkripcije ne mogu pratiti kriminalce i njihovu komunikaciju te zahtijevaju da se omogući pristup takvom zaštićenom načinu komunikacije, borci za civilna prava te tehnološke kompanije tome se opiru jer smatraju kako više ne bi mogli garantirati sigurnost i privatnost korisnicima takvih platformi.
Zanimljivo, Durov je čak tvrdio kako je FBI pokušao pridobiti jednog od inženjera Telegrama kako bi im pomogao napraviti tzv. stražnji ulaz u platformu, odnosno kako bi mogli pristupiti zaštićenoj komunikaciji.
Globalna debata oko enkripcije, kriminala te osobnih sloboda vjerojatno će se ponovno zakuhati nakon uhićenja Durova.
Izvor: Dnevnik.hr