Zbog tvrdnji o lažnom predstavljanju, Meta je onemogućila prikazivanje sadržaja na službenoj Facebook stranici popularnog CMS-a otvorenog koda.
Joomla, globalno poznati pružatelj sustava za upravljanje web sadržajem (CMS-a), otvorenog koda, izdao je priopćenje u kojem navodi da se suočava sa zbunjujućom i nepravednom situacijom jer je Meta nedavno isključila njegove službenu Facebook stranicu, kreiranu u prosincu 2007., navodeći “lažno predstavljanje” kao razlog.
Unatoč brojnim protestima i žalbama od strane Joomle, Meta je ostala čvrsta u svojoj odluci, ostavljajući Joomlu i njenu globalnu zajednicu bez ključne platforme za sudjelovanje i komunikaciju.
Već 17 godina Joomlina službena Facebook stranica bila je središnje središte interakcije i podrške zajednice, s više od 5.800 objava i prati je preko 158.000 korisnika.
Joomlina stranica bila je značajan izvor ažuriranja, resursa i tehničkih rasprava koje potiču inovacije i kreativnost u prostoru web razvoja. Međutim, usprkos ovoj dugotrajnoj prisutnosti i dobro dokumentiranoj povijesti, stranica je iznenada suspendirana zbog optužbi za “lažno predstavljanje”, što su tvrdnje koja ostavljaju Joomlu u nevjerici.
Nakon početne suspenzije zbog umjetne inteligencije, Joomlin tim je brzo pokrenuo niz žalbi, koje su uključivale izravnu e-poštu Metinom žalbenom timu, tri live chata, telefonske razgovore, pa čak i detaljan Webex sastanak s Metinim Pro Teamom.
Unatoč iznošenju brojnih dokaza o autentičnosti Joomle, Meta je potvrdila svoju odluku, dodatno povećavajući zbrku oko izvorne tvrdnje.
Joomla kaže kako priznaje važnu ulogu Mete u održavanju integriteta platforme i osiguravanju sigurnosti svojih korisnika. Međutim, u ovom slučaju, odluka o trajnoj obustavi Joomline stranice čini se neopravdanom i nedosljednom s Metinim vlastitim politikama o pravednosti i transparentnosti.
“Poštujemo Metinu potrebu da zaštiti svoju platformu, ali ova obustava jednostavno nema smisla. Naša je stranica aktivna gotovo dva desetljeća, s velikim brojem sljedbenika koji se izravno bave sadržajem povezanim s Joomlom. Optužba o lažnom predstavljanju je zbunjujuća i neutemeljena,” rekao je Philip Walton, potpredsjednik Open Source Mattersa, neprofitne organizacije koja podržava The Joomla! projekt.
“Situacija s kojom se Joomla suočava nije izolirana za našu organizaciju. Postavlja šira pitanja o Metinim praksama suspenzije, odlukama koje donosi umjetna inteligencija i ljudskom postupku pregleda. Mnoge organizacije, posebice neprofitni projekti i projekti otvorenog koda poput Joomle, oslanjaju se na društvene platforme poput Facebooka kako bi se uključile u svoje zajednice. Kada se odluke poput ove donose proizvoljno, mogu imati širok utjecaj na legitimne subjekte koji pozitivno pridonose online ekosustavu”, navodi Walton.
U ovom trenutku Facebook stranica je i dalje suspendirana, a Meta se još nije službeno izjasnila zbog kakvih je konkretnih slučajeva “lažnog predstavljanja” prekinula njezin rad.
Nekako ne vjerujemo da je za to isključivo kriva umjetna inteligencija koja nadzire promet na Facebooku, već problem vjerojatno leži u osobama koje trebaju ručno provjeriti sve dokaze i protudokaze, a oni su tko zna gdje u svijetu i možda nisu ni svjesne koliko je Joomla važna stvar jer rade po šprancama koje su im zalijepili za stol, poput operatera u našim telekomima.
Izvor: Vidi.hr